När du behöver betongarbeten

Är det så att du har ett företag där du behöver betongarbeten? Om du har behov av betongarbeten, så vänd dig då till SIU, Svensk Industri Utveckling. Det som de kan erbjuda, det är just betongarbeten, av olika typer. Bland de arbeten med betong som de kan utföra finns bland annat dessa:

 • Betongreperationer
 • Betongrenoveringar
 • Sprutbetong
 • Putsningsarbeten
 • Trappgjutningar, plattgjutningar mm
 • Kristallisering
 • Impregnering
 • Avtätning
 • Skydd mot kemikalieangrepp
 • Skydd mot höga temperaturer
 • Målning
 • Kolfiberförstärkning

Så behöver du kanske reparera eller renovera betong, eller få hjälp med andra arbeten, så är detta företag proffs på det!

Arbeten i betong

Som material är betong starkt och hållbart och det går att ha som skydd du ska göra armering till exempel. Dock är det ju så att betong, det består ju av vatten, cement och ballas. Det gör att det sakta men säkert bryts ner. Det av utomstående faktorer, nederbörd, karbonatisering, urlakning samt kemikalier. För att undvika detta, så är det bra att ge betongen en bra yta som ger den rätt sorts skydd.

När behov av arbete i betong behövs

Om du har behov av betongarbeten, så kan det som sagt vara smart att vända dig till SIU. Detta företag har en spetskompetens inom reparation samt förstärkning av metall och betong. Sedan så kan detta företag dessutom hjälpa till inom olika verksamhetsområden. Hos SIU finns det även andra teknologier som de är experter inom. Det gör att de kan erbjuda saker så som fogfria golv, kristallisering, impregnering, injektering och mycket mer. Deras verksamhetsområden omfattar vatten och avlopp, pappers/massa industrin, fastighetsbolag, stålverk, livsmedelsindustrin samt flera andra till.